Feinwerkbau FWB 150 – demontaż wiatrówki

Witam
Przyszedł czas położyć na stole FWB150 czyli mniejszego brata 300-tki. Brzęczał okrutnie i trzeba było coś z tym zrobić. Systemy 150 i 300 są podobne jednak inne na niekorzyść dla FWB 150.O ile w 300-tce wystarczy polikwidować luzy zakładając prowadnice i przekładkę z kapeluszem o tyle w 150 jest jedna długa sprężyna której nie jest w stanie sprostać krótka na 4,6 cm metalowa prowadnica do tego z dużym luzem. Zabieramy się zatem za rozbiórkę i oględziny. Na początek fotka systemu FWB150

1

Zdejmujemy najpierw sprężynę założoną z przodu szyny anty odrzutu

2

Następnie wykręcamy Wkręt na środku szyny anty odrzutu (w 300-tce jest to bolec z zawleczką)

3

Zdejmujemy dwa zabezpieczenia z przodu szyny anty odrzutu

4
Unosimy lekko szynę anty odrzutu i wysuwamy do tyłu tylną jej prowadnicę

5

Wyciągamy oba bolce prowadzące szynę anty odrzutu z przodu szyny po czym wszystkie elementy szyny są już zdemontowane i możemy ją wyjąć

6
Odkręcamy dwie śruby mocujące spust

7
Następnie go wyjmujemy

8
Musimy odkręcić teraz bolec dźwigni naciągu aby ją zdemontować

Ostatni element to śruba trzymająca cały blok sprężyny którą odkręcamy kluczem numer 17.
Tu trzeba dodać że w150-tce nie ma żadnych bolców i otworów jak w przypadku FWB300 i nie ma jak zabezpieczyć bloku żeby nam nie pofrunął po odkręceniu tej śruby. Musimy zatem tylko poluzować śrubę po czym już z zapartym o coś systemem dopiero ją wykręcić , zwolnić powoli a sprężyna wypchnie blok.

10
Po tym wyjmujemy po kolei blok sprężynę i tłok z cylindrem

11

Mamy karabinek w częściach. Trzeba standartowo umyć go, aby był wolny od resztek starych smarów oraz opiłków. Po oględzinach widać gołym okiem jak wyboczona jest sprężyna. Jest długa, nie ma praktycznie prowadnicy więc logiczne że będzie brzęczeć i telepać się na boki.

Dorobiłem prowadnicę z tyłu, z przodu dałem podkładkę z ertalonu i działa super. Zero brzęczenia, strzał cichutki, krótki jak w FWB300 czyli cud miód i orzeszki. Generalnie nie widzę większej różnicy w działaniu systemów w porównaniu do FWB 300.

Pozdrawiam Darek