Weihrauch HW 85 – demontaż i renowacja starej wiatrówki

Witam

No właśnie. Taki trochę inne niż te którym miałem się okazję przyglądać dotychczas. Szyna do lunety na zawiasie przykręcona dwoma śrubami do korka. Z tyłu korek wykręcany jak w HW97 a nie zabezpieczony zatrzaskiem. No ale i takie trzeba poprawić i wyjścia nie ma jeśli karabinek taki jak HW85 miota śrutem z energią około 2-3 J. Szyna była dokręcona dwoma śrubami bardzo mocno. Ktoś próbował już ją odkręcić jednak zrobił więcej złego niż dobrego. Śrubokręt zniszczył nacięcie i nawet mój gigant mimo pukania nie dał sobie z tym rady. Pozostało ją rozwiercić i wykręcić. Przy okazji bo było wiele pytań o urwane śruby jak wykręcić zapodają krótki opis i kilka foto. Tej akurat nie urwałem, ale musiałem ją rozwiercać aby wykręcić więc tak jak bym urwał. Więc rozwiercamy taką śrubę najlepiej nakiełkiem bo jest sztywny i centrycznie się to zrobi. O tak

1

Następnie zdjąłem szynę i mamy wystający nawiercony kawałek śruby :

2

Wbijamy w otwór bit gwiazdkowy większej średnicy aby zrobił sobie rowki i zablokował się

3

Nakładamy na bit śrubokręt czy kluczyk i wykręcamy to co zostało :

Sposób prosty i skuteczniejszy niż wszelkie wykrętaki i inne badziewia. Trzeba jednak centrycznie wiercić w wiertarce stacjonarnej żeby to na boki nie uciekło i nie zniszczyło gwintu.

Następna sprawa problematyczna u wielu kolegów to jak odkręcać korki trzymające sprężynę. Nasadzanie kluczy, podkładanie szmatek i inne takie wynalazki tylko kaleczą blok i nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie. Ja wyfrezowałem do tego celu kawałek płaskownika dokładnie na grubość szczeliny na spust. Jest to wkładane na styk i jedno puknięcie w płaskownik załatwia sprawę niczego nie niszcząc jak i nie zostawiając najmniejszego śladu na bloku spustu. Tak to wygląda :

 6

Następnie rozebrałem już całość i ukazała się przyczyna 2-3J tego karabinka. Sprężyna HW 85 ma 28cm długości. W tym zastosowano sprężynę 23 cm długość z prowadnicą metalową która ma z dwa milimetry luzu w środku. Mistrzostwo świata po prostu.

 7

No i po umyciu , wymianie uszczelki na nową dorobieniu zestawu z dzielona sprężyną i złożeniu karabinek zaczął w końcu strzelać.

8-1

Pozdrawiam Darek